Dešná

Kontaktní údaje na obec

Dešná č.p. 88, 763 15 Slušovice
577 986 365
deshna@volny.cz
www.desnauzlina.cz

Krátce o obci

Obec Dešná leží asi 20 km na východ od Zlína v lesnaté krajině v klidové oblasti Přírodního parku Vizovické vrchy, v nadmořské výšce 360 m.n.m., rozkládá se na ploše 216 ha, z čehož asi polovinu tvoří lesnatá krajina.
Dešná má necelých 200 obyvatel.
Národopisně náleží do moravského Valašska.

Současnost

Za vyšším občanským vybavením a pracovními příležitostmi se obyvatelé orientují na město Slušovice.

Obec je plně plynofikována a úplný je také vodovodní řád. Obec je napojena na zdroj pitné vody z vodní nádrže Bystřička. Kanalizace je zatím vybudována jen v nové zástavbě v dolní části obce.

Na území obce se nachází některé drobné archeologické lokality. Dodnes se nám v obci zachovalo několik původních „dřevěnic“, typických pro oblast Valašska.

Dešná leží na silně frekventované cyklotrase. Přes obec vede spojnice ze Vsetína, přes Liptál a Všeminu na Chrastěšov a Vizovice, nebo zpět na Vsetín přes Jasennou.

Jsme také oblíbeným místem pro rodinné rekreace.

Historie

Poprvé se Dešná připomíná v roce 1373 v Zemských deskách kraje Olomouckého. V témže roce ji dosavadní majitelé, bratři Ondřej, Vojtěch a Vlk ze Šarova, prodali společně se Slušovicemi, Všeminou a Neubuzí a stala se součástí lukovského panství, kam patřila až do roku 1848. Poté byla Dešná součástí soudního okresu Vizovic od roku 1850 až do správních reforem v roce 1949. Pozemková kniha zde existuje od roku 1790. Nyní je Dešná od 5. 10. 1990 územní celek tvořený vlastním sídlem a územím obce.